Obóz 2023 – Dzień 4

Hej! Wczorajszy dzień minął nam fantastycznie! Po porannym rozruchu i śniadaniu opiekunowie ogłosili nam, że wyruszamy na całodniową wycieczkę.

Celem naszej podróży okazał się być Grybów i zamek Starej Baśni. Zamek Stara Baśń to rekonstrukcja średniowiecznego grodu warownego, powstałego na kanwie historii najazdów tatarsko – mongolskich na ziemie polskie w XIII w. Według legendy, gród został założony przez Bolka zwanego Gniewnym, który w trakcie trzeciej, wielkiej ekspansji mongolskiej na ziemie polskie w 1287 r. powstrzymał najazd wojsk potomka Czyngis – Chana, Nogaja, oraz dowódcę Złotej Ordy tatarskiej – Telebogi. Rekonstrukcja grodu jest ponadczasową inicjatywą łączącą przeszłość z teraźniejszością.

Na wstępie wycieczki Pani zapoznała nas z historią grodu oraz modelem rodziny Królewskiej. Dzięki pięknym, historycznym strojom mogliśmy się wcielić w poszczególne postaci rodu. Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy. Dzięki wspaniałym instruktorom zobaczyliśmy muzeum średniowiecznego oręża oraz ubioru. Następnie zwiedzaliśmy wieże wartownicze oraz z zainteresowaniem słuchaliśmy mrożących krew w żyłach legend.

Kolejnym etapem był turniej rycerski, który dostarczył nam masy emocji. Konkurencja polegała na wyścigu, do którego startowaliśmy na koniach. Dzierżąc w rękach rycerskie kopie strącaliśmy na końcu toru tarcze. Następnie mogliśmy przygotować oraz następnie skosztować średniowiecznego jadła. Własnoręcznie wykonane podpłomyki były przepyszne! Kolejną atrakcją było strzelanie z łuku, Pani instruktor była pod ogromnym wrażeniem naszych umiejętności!

Podczas całego pobytu rozwiązywaliśmy różne zagadki i łamigłówki, które na końcu pozwoliły nam skompletować hasło, potrzebne do obudzenia smoka! Po wspólnym, głośnym okrzyku smok obudził się z głębokiego snu i zacząć ziać prawdziwym ogniem!

Ostatnim etapem wycieczki było znalezienie klucza do skrzyni, w której gospodarze schowali dla nas smakołyki. Stara Baśń w Grybowie to piękny obiekt, który z całą pewnością będzie przez nas miło zapamiętany.

Następnie opiekunowie zabrali nas do Nowego Sącza, gdzie zwiedziliśmy rynek oraz mogliśmy spróbować przepysznych, lokalnych lodów. Stamtąd wyruszyliśmy w drogę powrotną do ośrodka.

Po powrocie do naszego hotelu zjedliśmy obiadokolację i przyjęliśmy gościa. Odwiedził nas Opiekun MDP OSP Niepołomice-Podgrabie, który przywiózł dla wszystkich uczestników słodki poczęstunek. W następnej kolejności ćwiczyliśmy po raz kolejny musztrę i kończyliśmy nasze projekty plastyczne. Tak minął nam dzień czwarty.

PS. Przepraszamy, że relacja pojawiła się tak późno ale mieliśmy niespodziewane problemy techniczne.