Obóz 2019 – Dzień 4

Siemka!

Czwarty dzień naszego obozu minął bardzo intensywnie. Po porannym standardzie (rozruch. śniadanie) nasi wychowawcy zorganizowali nam blok zajęć strażackich. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy, które kolejno zmieniały stacje tematyczne.

Pierwsza z powyższych stacji dotyczyła musztry. Musztra to podstawa w zawodzie strażaka dlatego nie mogło jej zabraknąć na obozie. Nauczyliśmy się poprawnie wykonywać komendy dotyczące maszerowania, organizacji zbiórek itp.

Drugim punktem bloku była nauka wiązania węzłów. Węzły są strażakom potrzebne w różnych sytuacjach związanych z akcjami ratowniczo-gaśniczymi ale również podczas zawodów sportowo-pożarniczych gdzie młodzi druhowie muszą jak najszybciej zawiązać losowy węzeł.

Trzecia stacja dotyczyła nauki pierwszej pomocy. Jak wszyscy dobrze wiemy pierwsza pomoc to umiejętność, przed którą nikt nie powinien się wzbraniać. Dzięki druhnie Marcie nauczyliśmy się resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osób dorosłych i dzieci. Poznaliśmy również wyposażenie strażackiej torby medycznej oraz porozmawialiśmy o złamaniach i zabezpieczaniu ran.

Ostatnim punktem na liście zajęć strażackich były ćwiczenia z armaturą gaśniczą oraz wężami pożarniczymi. Udoskonaliliśmy naszą wiedzę w tym temacie. Potrafimy bezbłędnie rozpoznać i wymienić rodzaje odcinków gaśniczych, wiemy co to linia główna i czym się różni od linii gaśniczej. Przećwiczyliśmy również rozwinięcie bojowe a dla najbardziej ambitnych przygotowany został wąż W110, który waży ponad 16 kilogramów! Oczywiście dla nas strażaków to żaden problem więc i na niego każdy znalazł swój własny pomysł.

Po zajęciach strażackich przystąpiliśmy do nauki hymnu strażackiego pt. „Rycerze Floriana”. Choć słowikami nie jesteśmy to idzie nam to dość dobrze!

Po przerwie obiadowej kontynuowaliśmy pracę z makietami ratowniczymi oraz mieliśmy zabawy ruchowe i integracyjne.

Na koniec tego dnia ze względu na pogodę mieliśmy zajęcia sportowe na dużej sali. Wychowawcy wymyślili nam zabawę ruchową, przy której było dużo śmiechu ale również emocji związanych z rywalizacją.

Na dziś to tyle, jutro jedziemy na wycieczkę gdzie poznamy życie pszczół! DOBRANOC! 🙂